PROTOTYPE: Fartøyet HiLoad DP vil bli det første av sitt slag.

Verdt 180 mill: Vetco bygger laste-prototype

Vetco Aibel skal bygge prototypen av et nydesignet fartøy som kan benyttes til lasting av olje og gass offshore. Kontrakten har en verdi på over 180 millioner kroner.

Annonse
Annonse

HAUGESUND: Selskapet Remora ASA og Vetco Aibel har signert en kontrakt for bygging og oppstart og bygging av en type laste- og dokkingterminal som kan benyttes til lasting av olje og gass offshore, skriver Vetco Aibel i en pressemelding.

Oppstart av kontrakten er avhengig av Remora’s finansiering av hele prosjektet.

Fartøyet, som kalles HiLoad DP, kan bli utstyrt med dieselmotorer og et posisjonerings system, og kan tilpasses ordinære tankere som ikke er spesialbygget.

- Ved å signere denne kontrakten benytter vi vår brede erfaring til å ta et steg inn i en ny og fremtidsrettet teknologi, sier R. Rasmus Sunde, administrerende direktør i Vetco Aibel.

Prosjektering starter I desember 2006. Selve byggingen av fartøyet begynner i mars 2007, og skal være ferdig i 2. kvartal 2008.

Arbeidet skal foregå hos Vetco Aibel i Haugesund, og vil ha en forventet toppbemanning på rundt 200 personer.

 

Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.