Haugesunds AvisNyheter
HAUGESUND: Faren til en av elevene i klassen ved Haraldsvang ungdomsskole reagerer på innkallelsen han fikk onsdag.
I innkallelsen, som også Haugesunds Avis har fått tilgang til, står adressen og telefonnummeret til foreldre og personnummeret til elevene.
– Jeg syns det sto litt vel mye der. I brevet gikk det fram hvem som hadde foreldre som bodde sammen og personnummeret til elevene. Hva skal skolen med dette, spør faren.
Han var ikke klar over at skolen hadde personnummeret til elevene og adressen til foreldrene.
– Jeg forstår at de må ha telefonnummer for å komme i kontakt med oss, men hva skal de med adressen og personnummeret. Jeg stusser over dette, og lurer på hvilke retningslinjer og eventuelle rutiner skolen har, sier faren. Han er redd informasjonen kan bli misbrukt.
– Vi leser jo om at slikt skjer nesten daglig. Hvilke forsikringer har vi for at det ikke skjer igjen? Vi har aldri tidligere fått innkallelse med så mange opplysninger, sier han.
Rektor på Haraldsvang ungdomsskole, Mary Anne Vestre, beklager hendelsen.
– Det er en kjempetabbe, og vi beklager dette sterkt. Det skulle ikke skjedd, sier hun.
Vestre forteller at læreren selv hentet klasselisten, men at det ble brukt feil liste.
– Den skulle aldri vært sendt ut. Læreren er lei seg for det som har skjedd. Vi sender aldri ut lister med personnummer og adresser, sier hun.
Vestre sier elevene ligger lagret på personnummer i datasystemet, og at alle lærerne har tilgang på dette. Blant annet brukes det når karakterer legges inn.
- Når skolen sender ut feil liste, som innenholder personnummret til elevene, gjør de noe galt. De har ikke tillatelse til å sende ut personnummer, og de har heller ikke lov å sende ut e-post, adresse eller telefonnummer uten samtykke. Reaksjonen fra faren er veldig forståelig og riktig, sier informasjonsdirektør Ove Skåra i Datatilsynet.
Han sier at skolen ikke skal ha elevenes personnummer på klasselister som ikke bare brukes internt.
– I henhold til offentlighetsloven kan alle få tilgang til eksempelvis en klasseliste fra en skole. Kan du få tak i det, kan også en bande gjøre det, sier Skåra.
Hans oppfordring til kommunene er å fjerne personnummeret fra elevregisteret lærerne bruker, og å fjerne personnummeret fra klasselister som blir sendt ut.
Skåra sier hendelsen ikke vil få noen konsekvenser for skolen.
- Hadde listen eksempelvis inneholdt en hemmelig adresse kunne dette blitt en erstatningssak. Her legger skolen seg flat og beklager og det er et engangstilfelle. Vi ser da ingen grunn til å gripe fatt i det, sier han.
Publisert fredag 06. november 2009 kl. 00:00.
Sist oppdatert fredag 06. november 2009 kl. 09:53.
Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.
Innsida.no
Lokalavisa i Sunnhordland.
Ut24
Planlegg fritiden din.
Reisemeldinger
Se vei- og flymeldinger fra nærområdet.
TV-Guiden
Dette bør du få med deg.
Siste ukes annonser
Her kan du søke opp siste ukens papirannonser
Dagens leder
Les dagens leder fra Haugesunds Avis.