Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Bygger hotell for sauer

Bygger hotell: Arvid Berntsen, Johannes Handeland og Ole Våge.

Bygger hotell: Arvid Berntsen, Johannes Handeland og Ole Våge.


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

Kost, losji og sexliv. Det kan sauene i Sveio glede seg til når Norges første sauehotell står klart i 2006.

SVEIO: Akkurat nå er området ved Paddeveien i Sveio ei steinrøys. Men om to år er 800 sauer trolig på plass i steinrøysa. 200 av dem er hotellgjester.
– Det er mange små sauebestander i Hordaland. Mange av sauebøndene teller kanskje på knappene og vurderer om de skal fortsette eller ei. Om vinteren har mange dårlig plass og det er mye arbeid å ta vare på sauene. Det kan vi hjelpe dem med, sier bonde Ole Andreas Våge.
Sammen med nabobøndene Johannes Vandaskog og Arvid Bentsen er han initiativtaker til det som skal bli Norges første hotell for sauer.
– Vi skal sette opp en 1.200 kvadratmeter stor stålhall her. Til sammen har vi 600 sauer. Men her blir det plass til 200 sauer til, så da fant vi ut at vi kunne leie ut denne plassen, sier Arvid Bentsen.
Og det er ikke småtteri de tre samdrivende bøndene kan tilby hotellgjestene.
– Vi forer sauene, parer dem, tar imot lammene og leverer dem tilbake til bonden med lam. Kost og losji er jo vanlig på hotell, men i tillegg tilbyr vi også sexliv, flirer Våge.
– Sexlivet er en nødvendig bonus. Ellers blir det ikke mange lam, tilføyer Bentsen.

Romslig hotell

Trengsel skal det heller ikke bli i det nye hotellet.
– Sauene kommer til å gå fritt i store innhegninger. Det øker trivselen, for sauer er flokkdyr, og trives ikke så godt alene. Normalt ligger sauene på metallrister, men her får de halm. Du kan jo selv tenke deg hva som er best, sier Johannes Vandaskog.
De tre bøndene tror ikke de vil få det mer hektisk når 800 sauer tar plass i fjøset.
– Vi må jo være her uansett. Om du steller 600 eller 800 sauer, er nesten det samme, sier Vandaskog.

Ekstra tid

Tvert imot tror trioen livet blir mer bedagelig når de forener krefter på denne måten.
– Når vi er tre, får vi frigitt masse tid som vi kan bruke til andre ting. Ferie, for eksempel, sier Bentsen.
De tre bøndene har kjent hverandre lenge. Men vennskapet blomstrer for fullt i steinrøysa i Sveio.
– Vi har funnet hverandre. Håpet er at vi på sikt skal greie å skape et fagmiljø rundt sau her. Vi skal sette opp ei brakke der bønder kan komme og ta seg en kopp kaffe, forteller Våge.

Kjemi er alt

Selv om samdriften så langt fungerer for trioen i Sveio, er de langt fra sikre på om dette er oppskriften som skal redde norsk jordbruk.
– For oss er dette prosjektet redningen. Men mange som har satset på samdrift gir seg, fordi de ikke greier å samarbeide. Vi håper selvsagt å tjene penger på dette, men ingen har gjort det før oss, så vi vet ikke hvordan det vil gå, forklarer Våge.
I begynnelsen av mai blir selve sauefjøset satt opp. De første sauene flytter inn til høsten, men bøndene vil drive et år før de åpner hotellet.
– Vi kan ikke anbefale dette til andre før vi vet at det fungerer for oss, sier Våge.
mari.horve@haugesunds-avis.no

Publisert torsdag 14. april 2005 kl. 00:00.
Sist oppdatert torsdag 14. april 2005 kl. 11:04.

Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.

Annonse

Hai tatt utenfor Skudenes

Skater på Amanda

Sjark

Se flere videoer

Snarveier

Innsida Innsida.no

Lokalavisa i Sunnhordland.

Ut24 Ut24

Planlegg fritiden din.

Reisemeldinger Reisemeldinger

Se vei- og flymeldinger fra nærområdet.

TV-Guiden TV-Guiden

Dette bør du få med deg.

Avisannonser Siste ukes annonser

Her kan du søke opp siste ukens papirannonser

Dagens leder Dagens leder

Les dagens leder fra Haugesunds Avis.

Søk i skattelistene
for 2008

Annonse