Falsk Saltveit på Facebook

Alf Saltveit misbrukt på Facebook.

Annonse
MISBRUKT:

MISBRUKT: Alf Saltveit er ikke på Facebook. (Arkivfoto: STIG KROHN HAALAND)

Annonse

HAUGESUND: I forrige uke skrev Haugesunds Avis om Håvard Nordtveit som ble misbrukt på Facebook. Det er han ikke alene om. Søker du på Alf Saltveit på Facebook får du blant annet opp et bilde av kunstneren og en liste over hans venner på nettstedet. Men profilen er falsk.

- Er du på Facebook, Alf Saltveit?

- Nei, dette var nytt for meg. Jeg har ikke data engang. Det er vel det en kaller dokumentforfalskning. Sikkert ikke lovlig, og ikke noe folk skal drive med, sier Saltveit til h-avis.no.

HØR OGSÅ: UTEN MOBIL OG DATA 

Den falske Saltveit-profilen har vært aktiv siden august i fjor, uten at det har vært noe særlig aktivitet. Ett bilde av Alf Saltveit lagt ut. Og en statusoppdatering som forteller at Alf Saltveit er glad. Profilen viser at Saltveit har fått 30 venner. H-avis.no kjenner til at personer som har forsøkt å bli venn med det de trodde var Saltveit på Facebook, har fått avslag i grove ordelag.

- Jeg ser på dette som ungestreker. Det er vel folk som sliter litt med seg selv som gjør dette, og dersom dette gjør hverdagen litt lettere for dem, så må de bare fortsette. Jeg tåler dette, ler Saltveit.

Alf Saltveit har en egen tilhengerside på Facebook. Den er virkelig nok. ”Alf Saltveits disipler” er navnet og foreløpig har 118 disipler sluttet seg til gruppen.

 

 

Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.