STORFISKEN: Underkjeven til laksen vokser med alderen, og dette er en hannlaks, forklarer Berge.
Filmer laksens vei til kroken
Nå kan du sitte på internett og følge med hvor mange storlaks som tar veien oppover Suldalslogen.
Stolte karer: Jarle Larsen og Harald Berge samarbeider om "Live Salmon"-prosjektet med flere andre aktører, som for eksempel Suldal kommune.
Fire kamera: Dette bildet kommer fram på skjermen, og om en ukes tid blir seermulighetene enda større. Da vil bredbånd frakte de unike laksebildene til hele verden, forteller Harald Berge.
SULDAL: Du kan trygt si at jeg er lakseentusiast, smiler Agnar Berge fra øre til øre, og tripper etter å vise fram sin nyeste og sprøeste idé noensinne.
Der ser du, sier Berge, og peker på skjermen som er full av storlaks svært få har sett.
Her har du et levende bevis på direkten på at Suldalslogen er en av de beste lakseelvene i Norge!
Når laksen kommer opp Suldalslogen blir den filmet. Da har vi full kontroll over "Skoti", som er navnet på elvesnutten, forteller Berge, som har fisket i elva i 18 år.
Fire kameraer
Det startet en kveld da vi gutta satt og pratet etter vi hadde fisket en stund. Jeg spurte om vi ikke skulle få oss et undervannskamera i Hølen, og en monitor på veggen, sånn at vi kunne se fisken etter den hadde bitt på kroken. Å kunne følge med kampen mellom laks og mann på denne måten tror jeg er helt unikt, sier Berge.
Nå har vi fire kameraer. Tre under vann og et med oversikt over Skoti, som Berge mener bestemt er Suldals beste laksehull.
Her har både kong Harald og førstemann på månen, Neal Armstrong, fått laks, opplyser Berge i en bisetning.
På rekke og rad
Når en laks på 25 kg står i ro i elva mens kameraet går, og tre fire på 12-15 kilo svømmer forbi i bakgrunnen, må jo det være fantastisk å se, spør Berge.
Målet med dette er å få se laksen, og måten den tar flua på. Jeg vil se hvor lenge jeg "erter" laksen før den blir nok irritert til å bite på kroken.
Berge sier at laksen ikke biter på kroken fordi den er sulten, men fordi den blir provosert.
Kampen under vann, hvor jeg tar en 25 kilos rugg vil være helt unike bilder.
Tålmodighet
Jeg er en tålmodig mann, og det er hva som skal til for å få "storingen" på kroken, forteller Berge
Han har hørt at laksen biter best når det er flo, og tror kanskje det kan stemme, sier han.
"Vil følge kampen mellom laks og mann"
Agnar Berge, lakseentusiast