Klasseforstander for 6A ved Odda barneskole, Bergfrid Kolltveit, er stolt over at akkurat hennes klasse er valgt som norsk representant i prosjektet som har flere formål.
Forsvarer Norge i barne-Grand Prix
Odda barneskole skal som eneste norske skole konkurrere mot 31 andre europeiske land med selvprodusert Schoolovision-låt.
ODDA: For første gang i historien vil det 15.mai bli avholdt finale i en europeisk, virtuell Grand-Prix konkurranse mellom barneskoler fra hele Europa.
Det nye prosjektet er i regi av den internasjonale EU-nettportalen eTwinning, som har hver sin frivillige ambassadør i fylkene.
I Hordaland har ambassadør Eva Rekkedal ordnet det slik at de 21 elevene i klasse 6A på Odda barneskole er Norges eneste representant i den internettbaserte musikkonkurransen.
- Vi sammenligner oss nesten med Aleksander Rybak, humrer Rekkedal, som er lærer og IKT-medarbeider i skoleverket i Odda kommune.
Lik poengskala som Eurovision
Rekkedal forteller at finalen i det som blir kalt for ”Schoolovision 2009” foregår omtrent på samme måte som den originale Eurovision Song Contest - som arrangeres samme helg.
- Én barneskoleklasse i hver av de 31 landene har komponert sin egen sang som legges ut enten som lydfil eller musikkvideo på Schoolovisions hjemmesider. Så skal alle klassene gå gjennom alle bidragene og gi poeng fra 1-12, og det er ikke lov til å gi poeng til eget land, forklarer Rekkedal.
Hør Odda barneskole og Norges bidrag HER
(Haugesunds Avis er ikke ansvarlig for innholdet på eksterne nettsider)
Finale på internett
Finalen avholdes ikke på en stor scene med glitter og glamour. Skoleungdommen og deres respektive lærere møtes og konkurrerer digitalt foran dataskjermen.
- Fredag 15.mai samler vi klassen i Mediateket mellom klokken 10.00-12.00 for å se på en live, virtuell finale. Da har vi en mann i Skottland som styrer det hele, og som samler inn poengene fra de ulike skoleklassene via en live ”Flash-konkurranse” som gjennomføres ved hjelp av webkamera, opplyser Rekkedal.
Hun håper at ordføreren i Odda, Gard Folkvord, blir den som leverer poengene fra Norge på ”direkten”.
To år gammel sang
Klasse 6A stiller med den norske sangen ”Millimali” - en låt om anti-mobbing som de to solistene i klassen Amalie og Emilie lagde da de gikk i 4.klasse. Resten av klassen er med på gitar, keyboard, trommer og som korister.
- Jeg har ikke fått sett så mye på konkurrentene ennå, men det er klart at vi har et håp om å vinne, sier Rekkedal.
Om de ikke vinner, så er gevinsten av prosjektet kanskje enda viktigere.
- Odda kommune blir lagt merke til av Utdanningsdirektoratet for å være med på dette prosjektet. Ungene får utvidet horisonten sin, og et slikt internasjonalt samarbeid over internett er med på å styrke skolene våre, avslutter den engasjerte ambassadøren.