Her blir den 22 tonn tunge båten berget med ballonger

Annonse

(Foto: «Bergen Kreds»)

Annonse

TYSVÆR: RS «Bergen Kreds» hevet mandag «Lusken» som hadde gått til bunns ved kai ved Kvinnesland i Førlandsfjorden, ikke langt unna Kårstø.

Eier Kai Arne Erland i Erland Fjordservice vet ikke hvorfor den elleve meter lange og 22 tonn tunge båten sank.

– Akterenden lå på 7–8 meter, mens baugen stakk opp, forteller Erland.

Facebook-knapp kommer her

Han forsøkte å få opp båten med kranbil og pumper, uten å lykkes.

– Vi manglet dykker, og det fikk vi hjelp til av Redningsselskapet, sier Erland.

Mannskapet på RS «Bergen Kreds» var usikre til om de ville klare hevejobben.


– Ved ankomst havarist, var vi litt skeptiske til om vi hadde tilstrekkelig med utstyr for å klare denne jobben. Men vi gikk løs på jobben med litt rådslagning og et positivt sinn, skriver mannskapet på «Bergen Kreds» på Redningsselskapets nettsider.

Dykker Torgeir Nilsen gikk i sjøen og sjekket forholdene. Deretter ble heveballonger plassert ut. Kranbil med lastestropper rigget til og pumper klargjort.

På grunn av at nøkkelen forsvant i havariet måtte dykker Nilsen bryte opp dørene for å komme til med lensene.


Planen fungerte. Båten kom opp til overflaten.


– Da fikk vi startet den kraftigste lensepumpen og båten begynte straks å flyte. Etter en god time med lensing i de ulike rommene om bord fløt båten ved egen hjelp, forteller mannskapet.


Båten ble grundig inspisert uten at det ble funnet lekkasjer av noe slag


– Et vellykket oppdrag, selv om eier av båten har en betydelig jobb tilbake med å få konservert, vasket og reparert så vil denne båten være i fart innen rimelig tid.

– Den er nok klar om en måneds tid. Men dette er en sak vi må ta med forsikringsselskapet. Blant annet må alt det elektriske skiftes ut, sier Erland.

FØLG HAUGESUNDS AVIS PÅ FACEBOOK:

 

Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.