REVOLUSJON: HiLoad har potensial til å revolusjonere offshorenæringen
HiLoad på vei til Halsnøy
Offshorelastesystemet HiLoad er endelig på vei til Halsnøy for testing.
ILDPRØVEN: Her flyter HiLoad for første gang. Nå er den på vei til Halsnøy
HAUGESUND: - Vi sleper den nå til Høylandsbygd på Halsnøy. Der har Eide Marine Service sin base og der skal vi fortsette å gjøre en del testing av siste systemene om bord, sier Frode Olsen, driftssjef i Remora.
Det er snart et år siden HiLoad ble sjøsatt første gang, og i kveld kunne altså en observant leser se den forlate Haugesund.
HiLoad er et nytt offshorelastesystem som skal kunne operere selv i kraftige stormer. Aibel i Haugesund har bygd verdensnyheten på oppdrag fra selskapet Remora ASA.
- Vi overleverte den i januar og det er de som skal kjøre testingen, sier Erling Matland i Aibel.
- Etter funksjonstestene er vi klare for å gå i gang med et sea trail program, der vui sjekker at HiLoad fungerer slik som den er designet for å gjøre. Ha inn tankbåt og gjøre første oppkobling til den, fortsetter Olsen.
Han legger ikke skjul på at det har vært et utfordrende løp med store forsinkelser.
- Men det er tross alt en prototype og det ser ut som om at vi nærmer oss målet.