IKKE FORNØYD:

IKKE FORNØYD: Bente Thorsen (Frp) Arkivfoto: Harald Nordbakken (Arkivfoto: Harald Nordbakken)

Høgskolen må selv prioritere

Forsknings- og høyere utdanningsminister Tora Aasland ønsker å styrke utdanningstilbudet for ingeniører, innenfor budsjettet som høyskolen har i dag.

Annonse
Annonse

HAUGESUND: Minister Tora Aasland deler stortingsrepresentant Bente Thorsens bekymringen om at rekrutteringen og utdanningskapasiteten i ingeniørutdanningen ennå ikke er utnyttet godt nok i forhold til arbeidslivets behov.

Facebook-knapp kommer her

– Når det gjelder finansiering av studieplasser til ingeniørutdanningen så legger ikke Kunnskapsdepartementet opp til noen annen finansiering av yrkesveistudenter enn studenter som tas opp i ordinært opptak, sier Aasland i sitt svar.

– Institusjonene må lokalt gjøre eventuelle tilpasninger slik de ser det tjenlig ut fra ønske om høy kvalitet og lik sluttkompetanse, sier ministeren som likevel lover å se på behovet for ytterligere studieplasser i forbindelse med de årlige budsjettene.

Ingen ekstra midler

– Aasland innser at det er behov for flere studieplasser, men overlater igjen ansvaret til den enkelte skole å prioritere innfor eget budsjett, sier Thorsen i en kommentar til svaret fra Regjeringen.

– Det vil si at Høgskulen Stord/Haugesund må kutte innen andre studier, sier stortingsrepresentanten og påpeker at det er allerede er mangel på sykepleiere, lærere og førskolelærer i samfunnet. Det er et paradoks all den tid NAV dokumenterer behov for 16.000 nye ingeniører, sier Bente Thorsen

 

Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.