Haugesunds AvisNyheter
SYKE: Du må ikke fryse, sier rektor Kikki Haldorsen til på Brynjar Hellen (10). De to og Maren Halleraker Agasøster (13) (t.v.) og Elisabeth Sortland (11) har kjent årets influensa på kroppen.
INFLUENSA: For to uker siden lå 20 av skolens 51 elever til sengs med influensa. Det samme gjorde tre av sju lærere. Hele 4.-klassen var borte. I 3. klasse var ti av elleve pulter tomme.
Jeg har ikke vært så syk før. Hadde over 40 i feber. Det har jeg ikke hatt i voksen alder, sier Haldorsen. Hun forteller om feberhallusinasjoner og en kropp som fremdeles ikke er helt i gjenge.
Over 40 i feber og vondt i hodet, sier Brynjar Hellen (11). Han og Maren Halleraker Agasøster (13) og Elisabeth Sortland (11) var blant elevene som ble hardest rammet.
Til og begynne med lå jeg på sofaen og klarte nesten ikke å bevege meg, sier Maren. Hun prøvde å komme seg tilbake på skolebenken, men viruset hadde ikke gitt seg, og hun havnet tilbake i senga enda noen dager.
Elevene forteller ivrig om slim og oppkast, vondter, feber og hoste.
Sykdommen kom veldig brått. Plutselig fikk elevene høy feber og begynte å skjelve mens de var på skolen, sier Haldorsen.
Det var så mye slim at jeg følte jeg ikke fikk puste, sier May-Linn Kvarven (11).
Jeg hadde så sinnssykt vondt i hodet og lå og ristet i senga, sier Thomas Andre Laurhammer (10).
Rektor forteller at de hadde spredte tilfeller av influensa på nyåret. Men så plutselig slo den ut i full blomst.
Jeg har vært lærer siden 1979, men jeg har aldri opplevd en sånn epidemi tidligere, sier Kikki Haldorsen.
En ringerunde til barnehager og skoler i regionen forteller at viruset fortsatt herjer.
Sist fredag var sju av tolv ansatte hos oss syke. To av dem hadde helt klart influensa, sier Hanne Norman, styrer i Gard foreldrelagsbarnehage i Haugesund.
Å få tak i vikarer viste seg ikke å være så lett.
Jeg hadde en liste på 15, men alle var enten syke selv eller hjemme med syke barn, sier Norman. Hun har inntrykk av at de voksne som får viruset blir hardt rammet. Barna litt lettere.
En av våre ansatte sa at hun ikke hadde vært så dårlig før, sier Norman.
Jeg håper influensaen slår til i vinterferien, fordi det er så vanskelig å få tak i vikarer, sier Lars Bakka, rektor ved Sagvåg skule. Vinterferien i Stord er neste uke og foreløpig melder skolene om normale tilstander for årstiden.
hilde.nybo[AT]haugesunds-avis.no
Publisert fredag 23. februar 2007 kl. 00:00.
Sist oppdatert fredag 23. februar 2007 kl. 07:48.
Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.
Innsida.no
Lokalavisa i Sunnhordland.
Ut24
Planlegg fritiden din.
Reisemeldinger
Se vei- og flymeldinger fra nærområdet.
TV-Guiden
Dette bør du få med deg.
Siste ukes annonser
Her kan du søke opp siste ukens papirannonser
Dagens leder
Les dagens leder fra Haugesunds Avis.