Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Krangler om jervejakt


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

Fylkesmannen refser Rogaland Sau- og Geiteavlslag og truer med politianmeldelse. - Bare anmeld oss, svarer nestleder Øyvind Bergøy.

SULDAL: I et oppslag i lokalavisene Suldalsposten og i Ryfylke lover Rogaland Sau og Geiteavlslag (RSG) 20.000 kroner i skuddpremie for hver felte jerv.

Det falt ikke i god jord hos Fylkesmannen. Nå har RSG mottatt et krast brev fra Fylkemannen som viser til at skuddpremien rett og slett er ulovlig.

- Skuddpremie kan bare fastsettes for viltarter det er jakttid på, og som gjør skader. Siden det ikke er jakttid på jerv nå, kan det heller ikke utbetales skuddpremie, skriver Fylkesmannen.

Som om ikke det var nok går Rogaland Sau- og Geiteavlslag ut og lover at de vil dekke utgifter til transport med snøskuter og helikopter for jegere på jervejakt.

- Det er ikke lov å benytte motoriserte fremkomstmiddel under jakt, presiserer Fylkesmannen og legger til at tilbudet til RSG heller ikke er i samsvar med regelverket i Lov om motorferdsel i utmark.

I brevet går det fram at Fylkesmannen er svært skeptisk til utspillet fra RSG, og forlanger at laget trekker tilbake både tilbudet om dusør og om transportstøtte.

Dersom RSG ikke følger Fylkesmannens instrukser, vil det bli vurdert å politianmelde laget.

- Gir penger til hvem vi vil

Øyvind Bergøy, nestleder i Rogaland Sau og Geit, er oppgitt over brevet fra Fylkesmannen.

- Dette dreier seg om et dyr som ikke skal være i Rogaland. Det har blitt gitt fellingstillatelse på inntil to jerv. Denne lisensjakten pågår inntil 15. februar, opplyser Bergøy.

Og hva dusøren på 20.000 kroner angår, presiserer Bergøy at RSG ikke har kalt summen for skuddpremie.

- Og vi kan gi penger til hvem vi vil, sier han.

Bergøy stiller seg også undrende til Fylkesmannens påstand om at lokallaget skal ha sagt at de vil benytte motoriserte framkomstmiddel under jakt.

- Framkomstmiddelet er beregnet på transport. Ikke til å drive jakt fra, påpeker Bergøy.

Han legger ikke skjul på hva han mener om Fylkesmannens utspill.

- Fylkesmannen får holde på med sitt, så får vi holde på med vårt. Om Fylkesmannen ikke har bedre ting å ta seg til enn å anmelde oss til politiet, må de bare gjøre det, sier Bergøy.

Han opplyser at RSG vi diskutere brevet fra Fylkemannen internt, men at de allerede har hatt saken til grundig overveielse i styret innen de besluttet å ta grep for å bli kvitt jerv i distriktet.

Publisert onsdag 07. januar 2009 kl. 00:00.
Sist oppdatert onsdag 07. januar 2009 kl. 16:15.

Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.

Annonse

Hai tatt utenfor Skudenes

Skater på Amanda

Sjark

Se flere videoer

Snarveier

Innsida Innsida.no

Lokalavisa i Sunnhordland.

Ut24 Ut24

Planlegg fritiden din.

Reisemeldinger Reisemeldinger

Se vei- og flymeldinger fra nærområdet.

TV-Guiden TV-Guiden

Dette bør du få med deg.

Avisannonser Siste ukes annonser

Her kan du søke opp siste ukens papirannonser

Dagens leder Dagens leder

Les dagens leder fra Haugesunds Avis.

Søk i skattelistene
for 2008

Annonse