Odd Fosen.
Mot sin vilje på Demokratenes liste: Hjelp meg vekk
Odd Fosen fra Haugesund står mot sin vilje på fylkestingslista til Demokratene i Rogaland. I april ba han fylkesordfører Roald G. Bergsaker om hjelp til å komme seg ut av lista, men fylkesvalgstyret har avslått søknaden.
Valget:En opprørt Fosen sitter hjemme i leiligheten i Haugesund og vet ikke sin arme råd. Han sier han aldri har vært medlem av Demokratene, aldri har sympatisert med partiet, langt mindre har noe ønske om å stå på lista deres ved høstens fylkestingsvalg.
Riktignok ba han for to år siden om å få tilsendt programmet deres, og har senere fått både program og krav om medlemsavgift.
Men jeg har sendt dem brev og sagt at jeg ikke vil ha noe med dem å gjøre. Det blir ikke respektert, sier haugesunderen som forteller at han en gang var medlem av Venstre og nå har sympatier i retning SV.
Det er rett og slett ubehagelig å stå på lista til et parti folk forbinder med Vidar Kleppe, rasisme og slike ting.
Avslag
Odd Fosen tilhører en eksklusiv liten gruppe kandidater som har klaget til fylkesvalgstyret i Rogaland og bedt seg strøket fra valglistene.
Sekretær for valgstyret, Ragnhild Holte, forteller at det er behandlet i alt fem krav om fritak foran høstens valg. Fire av disse gjaldt Demokratene, et krav lista til Kristent Samlingsparti.
Søknaden fra Fosen er den eneste som ikke er godkjent. Han blir dermed alene i Rogaland om å stå ei fylkestingsliste mot sin vilje ved dette valget.
Fylkesvalgstyret mente han ikke hadde levert inn god nok dokumentasjon for å bli strøket fra lista.
Fosen viser fram et brev fra fylkesvalgstyret datert 25. april 2007. Det blir han gjort oppmerksom på at han er først opp som kandidat nr. 20 på listeforslaget fra Demokratene ved fylkestingsvalget. Han fikk frist til å søke fritak innen 7. mai.
27. april sendte Odd Fosen en mail til fylkesordfører Bergsaker der han skriver at han ikke skal stå på lista til Demokratene, at han ikke vil ha noe med dem å gjøre og "står på helt andre siden politisk".
Håper du kan hjelpe meg å få slutt på dette, skriver han til fylkesordføreren.
Det var ikke fritaksgrunner godt nok. Fosen fikk frist til å komme med tilleggsopplysninger innen 31. mai, men synes han har begrunnet sin søknad godt nok, og står nå oppført på 19. plass på det endelig godkjente listeforslaget for Demokartene.
Han har ingen planer om å engasjere seg i fylkespolitikken og sjansen for å bli valgt inn er heller liten. Demokratene har aldri vært representert i Rogaland fylkesting.
Det får så være. Jeg vil uansett ikke ha noe med dette partiet å gjøre, sier den 48 år gamle "kandidaten" fra Haugesund.
Må søke
Det er ikke noe krav i valgloven om at man må være medlem av et parti eller ha akseptert å stå på ei valgliste for å bli ført opp.
Hvem som helst kan i prinsippet bli ført opp som listekandidat. Alle med stemmerett har plikt til å ta imot valg, og er du ført opp mot din vilje, må du søke valgstyret om fritak.
De som kan kreve fritak er folk som har vært medlem av et kommunestyre eller fylkesting de siste fire årene, hvis man er medlem av et registrert politisk parti og ført opp på lista til et annet parti, eller hvis man har det som kalles "uforholdsmessige vanskeligheter" med å skjøtte plikter i et politisk verv.
ronny.carlsson[AT]haugesunds-avis.no
"Vil ikke ha noe med partiet å gjøre"
Odd Fosen, listekandidat for Demokratene