Distriktets to første vindmøller på Utsira er 66 meter høye. På Storøy kan det komme to inntil 90 meter høye vindmøller.

Skeptisk til Storøy-plan

Karmøy kan gi tillatelse til bygging av to store vindmøller ved innseilingen til Haugesund. Nabokommunen er skeptisk til prosjektet.

Annonse

SKEPTISK: Kristine Synnes Jepsen liker ikke planene. Arkivfoto: Hans Inge Ringodd

Annonse

HAUGESUND: På sitt siste møte før sommerferien vedtok Hovedutvalg teknisk i Karmøy kommune å legge forslaget til reguleringsplan for Storøy ut til offentlig ettersyn. Dersom planen blir vedtatt, vil selskapet Solvind kunne bygge to inntil 90 meter høye vindmøller vest på Storøy, ved innseilingen til Haugesund.

– Jeg er skeptisk, sier både rådmann Odd Henry Dahle, stedfortredende leder i teknisk forvaltning Kristine Synnes Jepsen og leder i plan- utvalget Jahn Trygve Urrang i Haugesund.

Behandles i planutvalget

Høringsfristen går egentlig ut 12. august. Haugesund har fått forlenget fristen til uttale seg til slutten av måneden.

– Vi ønsker å ta opp saken i planutvalget 25. august, sier Jepsen.

Hun ønsker ikke å tilkjennegi sitt syn på vindmølleplanene – bortsett fra at hun er skeptisk – før saken er forberedt og innstillingen til planutvalget er klar.

Skepsisen går på at vindmøllene vil komme en kilometer fra friområdene på Vibrandsøy og to kilometer fra Haugesund sentrum, og vil påvirke nabokommunen. Jepsen mener at reguleringen burde blitt sett i en større sammenheng, og at det ble utarbeidet en skikkelig risiko- og sårbarhetsanalyse (ROS).

Kommunene i distriktet har gjennom Haugalandrådet finansiert en stilling som felles plankoordinator. Jepsen mener det vil være naturlig at denne personen kobles inn i reguleringsarbeidet på Storøy.

– Det kjekkeste er om vi kan samarbeide om ting, sier hun.

– Helikopterfunksjon

Urrang deler denne oppfatningen.

– Plankoordinatoren skal ha en "helikopterfunksjon" og tenke helhetlig. Denne saken berører ikke bare en kommune. Haugesund vil merke konsekvensene av vindmøller på Storøy mer enn Karmøy vil gjøre, sier Urrang.

En negativ høringsuttalelse kan blir tillatt stor vekt og påvirke utfallet av reguleringssaken.

Uttalepart

– Kommuner og fylkeskommunen har motsegnsrett og er en uttalepart i slike saker, sier samfunnsplanlegger Helge Thorheim i Karmøy kommune på generelt grunnlag.

Thorheim tror ikke at en felles plankoordinator vil bli koblet inn i reguleringsarbeidet vindkraftverket på Storøy.

– Det vil neppe skje. Dette arbeidet er tillagt planavdelingen i hver kommune, sier han.

I juni i fjor – like etter at Haugesunds Avis presenterte vindmølleplanene på Storøy – vedtok formannskapet i Haugesund å sende en formell henvendelse til Karmøy for å forhindre at vindmøllene blir satt opp.

 

Siste nytt

DEN TREDJE BRANNEN PÅ FÅ DAGER:

Jakter på brannstifter

Politiet ber publikum være oppmerksomme og melde fra om mistenkelig aktivitet.

DEN TREDJE BRANNEN PÅ FÅ DAGER:

Jakter på brannstifter

Politiet ber publikum være oppmerksomme og melde fra om mistenkelig aktivitet.

Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.