I går morges gikk prepareringsmaskinen for fullt i gamleveien over Røldalsfjellet. 12 kilometer med nypreparerte langrennsløyper er allerede tatt i bruk.
Snøen er kommet til Røldal
Ikke rekordtidlig åpning, men ikke så langt unna.
RØLDAL: Det mangler fortsatt en snau halvmeter med snø før Røldal skisenter åpner alpinanlegget, men for langrennsfolket og akende unger er snøforholdene mer enn gode nok.
- Vi har rundt 10 cm snø helt nede og 25 cm lenger opp i skibakken. Ypperlige langrenns- og akeforhold, sier daglig leder Oddvar Bratteteig i Røldal skisenter.
Bratteteig forteller at nypreparerte skiløyper så tidlig på høsten ikke er vanlig.
- I fjor var faktisk preppemaskinen ute fire dager tidligere, men dette er uansett tidlig. Vi har preparert løyper fra skisenterets parkeringsplass og innover gamleveien over Røldalsfjellet. Løypa er 12 km lang og det er lagt opp til både skøytespor og klassisk spor, forklarer Bratteteig.
Ifølge langtidsvarselet fra yr.no, kan det se ut til at løypeforholdene i Røldalsfjellet skal få holde seg slik de er nå i en god stund.
Det meldes nemlig om minimalt med nedbør de neste dagene.