rødt: I forrige hadde administrerende direktør Lars Peder Solstad (t.v.) i Solstad Offshore ASA besøk av næringsminister Trond Giske på ONS-standen i Stavanger. FOTO: SOLSTAD OFFSHORE

Solstad ser rødt

Solstad Offshore ASA har tapt over 138,7 millioner kroner første halvår i år.

Annonse
Annonse

SKUDENESHAVN: Til sammenligning gikk selskapet med overskudd på 591,7 millioner kroner samme periode i fjor.

Det er i første rekke valutanedskrivinger og ekstraordinære skattekostnader som påfører selskapet røde tall. Den underliggende driften endte med et overskudd på 202,5 millioner. Det er dog en betydelig nedgang fra 333,6 millioner kroner i samme periode i fjor.

Selskapet viser i kvartalsrapporten, som ble offentliggjort mandag, til høy dokkingaktivitet, opplag av ett skip i perioden samt lang ventetid på klarsignal til seiling til Brasil for to skip, som årsak til svikten.

– Markedet for offshorefartøyer forbedret seg noe i andre kvartal, sammenlignet med årets tre første måneder. Økt aktivitetsnivå har gitt perioder med høyere rater og bedre utnyttelsesgrad i spot markedet i Nordsjøen. Selskapet har i løpet av kvartalet registrert økt etterspørsel både i Nordsjøen og internasjonalt og det forventes at aktivitetsnivået vil fortsette å utvikle seg positivt framover, melder selskapet.

I litt lengre perspektiv forventes økt aktivitet i riggmarkedet, samt høyere aktivitet hos subsea selskapene. Dette tror Solstad vil gi mer etterspørsel etter offshore service skip.

– Imidlertid er det fortsatt mange nybygg som skal leveres fra verft i 2010 og 2011. Disse forventes å ville påvirke utnyttelsesgrad og ratenivå i markedet, melder selskapet.

Selskapet hadde ved utgangen av august en kontraktsdekning på 64 prosent.

 

Siste nytt

Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.