SPØKELSESTJENESTER: I april i fjor skrev Haugesunds Avis om Utsira kommune som hyrte inn klarsynt til å drive ut spøkelser fra gamleskolen. Artikkelen vekket oppmerksomhet. Utsira kommune er altså i godt selskap med en tidligere barnevernsinstitusjon i Tysvær. Illustrasjon: Lars Slettebø
Spøkelsesjakt i barnevernet
Hyrte inn en klarsynt til å drive ut angivelige spøkelser.
INGEN SPØK: Øistein L. Gunnarshaug.
HAUGESUND: En av de tiltalte i tortursaken har forklart seg om dette til Gulating lagmannsrett. Gutten (17) har bodd på barnevernsinstitusjonen i Tysvær, som ble lagt ned i fjor.
17-åringen har i retten fortalt at det var andre barn på Hetlandstunet som hevdet at det fantes spøkelser ved institusjonen. Og dette skal visstnok ha plaget barna eller vedkommende så voldsomt, at en vikar skal ha tatt initiativ til å bestille alternative tjenester, i dette tilfellet en såkalt klarsynt, til å drive ut spøkelsene.
17-åringen påsto i retten at han opplevde dette som så absurd at han bestemte seg for å rømme fra barnevernsinstitusjonen.
– Jeg kan bekrefte at det ble opplyst i retten at en barnevernsinstitusjon hadde tatt inn klarsynte som skulle finne ut av noen spøkelser, sier statsadvokat Bjørn Enoksen Ristesund til Haugesunds Avis. Ristesund er aktor i tortursaken.
Ikke klarert
Områdeleder i Bufetat Fonna, Øistein L. Gunnarshaug, bekrefter at den alternative tjenesten ble bestilt av en vikar ved Hetlandstunet.
– Rekvirering av klarsynt ble ikke klarert med ledelsen. Og jeg må få lov til å påpeke at dette overhodet ikke er en behandlingsmetode som staten står inne for, sier Gunnarshaug som ikke kjenner til alle detaljene i saken. Han kan derfor ikke svare på om den klarsynte skal ha lyktes i å drive ut spøkelsene fra opprinnelige Hetland skule, eller om vedkommende i det hele tatt «fant» eller «følte» spøkelser ved institusjonen.
– Hvilket signal gir det når en offentlig barnevernsinstitusjon leier inn slike alternative tjenester?
– Bufetat jobber etter allment anerkjente metoder. At dette har skjedd, er ikke akseptabelt, svarer Gunnarshaug.
Gratis «spøkelsestime»
Den klarsynte leverte «spøkelsestjenestene» våren 2008. Områdelederen i Bufetat Fonna medgir at han synes saken er svært beklagelig – og pinlig.
– Dette er en sak vi helst ønsker å glemme. Slike tjenester har ingenting med faglig, dokumenterte metoder å gjøre, sier Gunnarshaug som lover at ingen offentlige midler har blitt brukt til å betale den klarsynte. Barnevernsinstitusjonen fikk altså en gratis «spøkelsestime».
Gunnarshaug understreker også at den klarsynte ikke var ansatt i barnevernssystemet, men skal kun ha blitt hyret inn til dette ene «frilansoppdraget».
– Vi har tatt visse grep for at dette ikke skal skje igjen, lover Gunnarshaug.
– Tror du på spøkelser?
– Nei, det gjør jeg ikke, svarer Gunnarshaug leende.