PÅKJØRT:

PÅKJØRT: Denne drektige hjortekolla ble påkjørt onsdag kveld. (Foto: ROY MARTIN ØYORD)

- Svært mye hjort krysser veien

Etter en hard vinter trekker hjorten ned på bøene for å spise. Da må trafikkerte veier krysses.

Annonse
Annonse

ETNE/TYSVÆR: 100 meter vest for Mørkelikrysset i Etne smalt onsdag kveld. En hjort hoppet ut i veien og ble påkjørt.

- Det var en drektig kolle som ble påkjørt. Kalven skulle blitt født om vel en måned. Trist syn, sier Roy Martin Øyord.

Han forteller at svært mye hjort krysser E 134 ved Fikse, spesielt på denne tiden av året.

- Graset er så vidt begynt å spire på bøene, og dette er næringsrikt føde for hjorten nå etter en mager vinter. Så derfor trekker hjorten ned på bøene om kveldene og opp i skogen igjen på morgenen, påpeker Øyord.

Pass på morgen og kveld

Edvin Magne Ørke i Viltnemda i Tysvær er med på advarselen.

- De fleste påkjørslene skjer om kvelden eller om morgenen. Det er gjerne i grålysningen om morgenen i tiden da folk kjører på jobb at hjorten trekker opp i skogen. Da er det mye trafikk og mye hjort og rådyr på veien, advarer Ørke.

Han understreker at at politiet må kontaktes dersom man kjører på hjort eller rådyr. Det gjelder selv om dyret løper til skogs etterpå.

- Dessverre er det slik at det er biler som kommer etterpå som kontakter politiet, sier Ørke.

Hard vinter for hjorten

Ifølge Øyord har den lange vinteren gjort et hardt inngrep i hjortebestanden, og håper kommunene vil ta hensyn til dette når antallet hjorteløyver skal bestemmes.

- Bare på Sørstranda er det være observert sju-åtte døde hjorter etter vinteren. Dessuten slipper drektige hjorter ofte fosteret sitt om de blir utsatt for en hard vinter og lite tilgang til mat, opplyser Øyord.

 

 

Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.