Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Tanndugnad i India

tanndugnad

Spente: Unni Mørk Vikse og Marie Kehl tror det blir mange sterke inntrykk når de reiser til India for å gjøre gratis tannhelsearbeid.


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

tannlege

PRIMITIVT: Her er en tysk lege i aksjon i India. Forholdene som venter er langt under europeisk standard. Foto: Zahnaerzte-fuer-indien

Tannlegekontoret blir byttet ut med en lastebil når Marie Kehl og Unni Mørk Vikse drar til India for å hjelpe fattige barn.

HAUGESUND: – På fire uker vil vi behandle 2.000 pasienter. Det er omtrent det samme som vi gjør på et år her, forteller tannhelsesekretær Unni Mørk Vikse.

Det var tannlege Marie Kehl som inviterte henne til å bli med til India for å hjelpe fattige barn med tannhelse.

– Jeg har hatt lyst til å gjøre dette siden jeg studerte tannmedisin. Da jeg fant dette prosjektet ble jeg veldig interessert, sier Kehl.

Hun er opprinnelig tysk og via hjemmesidene til den tyske tannlegeforeningen fant hun prosjektet «Dentists for India» som er under tilsyn av «Barnas Nødhjelp». Organisasjonen tilsvarer norske «Redd Barna», og det var viktig for tannlegen at ingen tjener penger på deres opphold.

– Vi bruker fire uker av vår egen ferie, forteller Mørk Vikse.

Håper flere vil hjelpe

De første ukene skal de bo på et barnehjem for barn med polio. Barnehjemmet er dårlig utstyrt for de handikappede og de eventyrlystne kvinnene håper derfor at noen lokale bedrifter vil være med å hjelpe.

– De har ikke skrivebord for rullestolbrukerne. De har kun en plate på fanget, forklarer tannlegen.

Derfor står penger til pulter og rullestolrampe høyt på ønskelisten. Selv tar de to med kulepenner, tannkrem, hansker og avlagte instrumenter.

Dentomobil

Turen til India og alle nødvendige vaksiner betaler kvinnene selv. Etter de to ukene på barnehjemmet går turen ut på landeveien med en såkalt «dentomobil»; en lastebil som fungerer som et omreisende tannlegekontor.

– Vi skal hovedsakelig behandle barn, men venter lange køer. Barna vi skal behandle går på skoler som er under tilsyn av «Barnas Nødhjelp», fortsetter Kehl.

De fleste av disse barna bor på barnehjem eller internat og har faddere i Tyskland. I tillegg til å behandle vil tannteamet, som til daglig jobber på Haugesund sentrum tannklikk, drive veiledning om tannhelse.

– De lever helt annerledes enn her. Her kaster vi en bår når den er utslitt. Der er de glade bare de har en bår, sier Kehl.







«Venter lange køer»

Publisert torsdag 15. juli 2010 kl. 00:00.
Sist oppdatert onsdag 14. juli 2010 kl. 22:10.

Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.

Annonse

Hai tatt utenfor Skudenes

Skater på Amanda

Sjark

Se flere videoer

Snarveier

Innsida Innsida.no

Lokalavisa i Sunnhordland.

Ut24 Ut24

Planlegg fritiden din.

Reisemeldinger Reisemeldinger

Se vei- og flymeldinger fra nærområdet.

TV-Guiden TV-Guiden

Dette bør du få med deg.

Avisannonser Siste ukes annonser

Her kan du søke opp siste ukens papirannonser

Dagens leder Dagens leder

Les dagens leder fra Haugesunds Avis.

Søk i skattelistene
for 2008

Annonse