Haugesunds AvisNyheter
Åtte skoler i Haugesund kommune hadde inntil i går kameraovervåkning døgnet rundt.
To andre skoler er i ferd med å få det samme. Det betyr i praksis at mange hundre elever blir overvåket mens de leker i skole- gården daglig.
Vi har forståelse for at kommunen ønsker å overvåke skolebyggene på kvelds- og nattestid.
At de samme kameraene går mens barna er på skolen, er enten et resultat av manglende teknisk kompetanse eller en ignorering av skoleelevenes rett til privatliv.
Begge deler er uakseptabelt.
Bygg- og vedlikeholdsetaten i Haugesund kommune forteller at ingen er spurt om kameraovervåkning er greit.
FAU ved de ulike skolene har ikke fått saken til høring, og barna er ikke blitt informert.
Datatilsynet visste om kameraene, men ante ikke at de også filmet på dagtid.
Vi har ingen grunn til å tvile på at over- våkning av skolegården i skoletiden ikke er utgangspunktet for at kameraene ble satt opp.
De skulle først og fremst skremme vandaler fra å bedrive hærverk. Blant annet har Det amerikanske justisdepartement publisert en rapport (2006) der konklusjonen var at kamera var effektivt mot kriminalitet mot eiendommer.
Men Datatilsynet har gjentatte ganger uttrykt sin skepsis til kameraovervåkning.
I en egen veileder på deres nettsider stilles spørsmålet om det virkelig er nødvendig.
– Er den ikke det, er den ulovlig, slår tilsynet fast.
Brakahaug skole postet torsdag en melding på sine egne hjemmesider med følgende innhold:
"Reint teknisk er det ingenting i veien for å overvåke hva som skjer i skoletida, men det er altså ikke derfor kameraene er satt opp. Det er heller ikke slik de blir brukt."
Dette er ingen beroligende melding, selv om den forsøksvis er ment slik. For skolebarna har krav på privatliv mens de er på skolen.
Således er det betryggende at kommunen i går endret kamerarutinene, slik at disse nå bare fungerer i tiden når elevene ikke er på skolen.
Likevel er det skremmende at ingen har tenkt den tanken før Haugesunds Avis om- taler saken.
Urovekkende er det også at Datatilsynet ikke har noen sanksjonsmuligheter overfor kommuner som bryter lovverket.
Tilsynet mener selv at mange norske skoler bryter bestemmelsene om kameraover- våkning. Her bør lovgiver komme med et kraftigere ris bak speilet enn en skarve inspeksjon fra tilsynet.
For vi kan åpenbart ikke sette vår lit til at de enkelte kommuner selv kan vurdere en fornuftig bruk av et så dramatisk tiltak som kameraovervåkning.
Publisert fredag 28. august 2009 kl. 00:00.
Sist oppdatert fredag 28. august 2009 kl. 00:00.
Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.
Få tilsendt linken i en tekstmelding på mobilen din
Ditt mobilnummer:

Innsida.no
Lokalavisa i Sunnhordland.
Ut24
Her kan du planlegge fritiden din.
Reisemeldinger
Se vei- og flymeldinger fra nærområdet.
TV-Guiden
Planlegg tv-kvelden!
Siste ukes annonser
Her kan du søke opp siste ukens papirannonser
Dagens leder
Les dagens leder fra Haugesunds Avis.