Haugesunds AvisNyheter
Det er Kringsjås Venner som har kjøpt 24 villsauer. De er i full gang med å beite ned busk og kratt i området rundt Kringsjå ved Steinsfjellet.
Den store utfordringen blir å unngå at løshunder jager sauene og at folk bruker de åtte gjerdeklyverne vi har satt opp og ikke river ned gjerdene, sier lederen i Kringsjås Venner, Tom Melkevik.
Hele Kringsjå-området, med hytta, den flotte lavvoen og nå en enda finere seter som snart er ferdig (så fint inneområdt har ikke en villsau sett noen gang!), er et resultat av vågemot, dugnad og Tom Melkevik.
Vi har gjerdet inn til sammen 300 dekar der villsauene skal holde tilgroingen i sjakk. Et fryktelig arbeid. 2,5 kilometer gjerde i til dels stupbratt terreng, forteller terrengforvalteren og dugnadsgeneralen selv.
Men hvordan får dere penger til alt dette?
Mye dugnad, litt fra kommunen, litt fra private og ikke minst støtte fra offentlige ordninger.
Det har alltid vært sau i Byheiene, unntatt de siste årene. Tilgroingen er enorm. Og med busker og trær kommer flåtten, lyngen dør og heiområdet får mer karakter av krattskog.
Nå er håpet at villsauene skal holde landskapet rundt Kringsjå åpent. I desember kommer også en villsau-vær og skal sikre tilgangen på lam og dermed flere sauer til å beite. Og i tillegg skal Kringsjåvennene fortsette med kontrollert avsviing av utvalgte områder for å gi livsrom til lyngen.
sigmund.hansen@haugesunds-avis.no
I Byheiene: Mandag kveld leverte Kjell Netland 24 villsauer til Kringsjås Venner. De skal beite i området rundt en helt ny seter ved Kringsjåhytta. Foto: Sigmund Hansen.
Merkedag: En glad gjeng har fått sauene inn bak gjerdene. Fra venstre sauebonde Kjell Netland, Ørjan og Tom Melkevik, Jan Leknes, Edvard Eikemo og Wigard Nilsen.
Tom Melkevik, Kringsjås Venner
Publisert onsdag 13. oktober 2004 kl. 00:00.
Sist oppdatert onsdag 13. oktober 2004 kl. 00:00.
Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.
Innsida.no
Lokalavisa i Sunnhordland.
Ut24
Planlegg fritiden din.
Reisemeldinger
Se vei- og flymeldinger fra nærområdet.
TV-Guiden
Dette bør du få med deg.
Siste ukes annonser
Her kan du søke opp siste ukens papirannonser
Dagens leder
Les dagens leder fra Haugesunds Avis.