Foto: SCANPIX

VINNER?: KrF-leder Dagfinn Høybråten (t.v.) og Knut Arild Hareide.

Vinner KrF-striden

Valgforsker Frank Aarebrot mener bømlingen Knut Arild Hareide vil framstå som den store vinneren etter KrF-striden.

Annonse
Annonse

HAUGESUND: Til VG sier professoren ved Universitetet i Bergen at Hareide har framstått som lederen i KrF. Det er han som har tatt offensive og framtidsrettede grep, ikke leder Dagfinn Høybråten.

– Hareide gjorde alt riktig da nestleder Inger Lise Hansen gikk ut med sin politiske utfordring. Han støttet ikke innholdet i alt hun sa, men sa det var viktig å ta debatten. Høybråten begynte med å ikke ville kommentere saken, så reiste han, og da han kom tilbake framsto han som motvillig støttespiller for debatten.

På årsmøtet i Akershus KrF lørdag holdt den 37 år gamle politikeren Knut Arild Hareide fra Rubbestadneset et flammende innlegg for Hansen.

– Hadde jeg vært strategi i KrF, ville jeg grepet fatt i de fire mest provoserende punktene til Hansen og sendt de ut til alle lokallag og bedt om debatt. Slik kan KrF sette dagsorden i lang tid framover og havne i fokus, sier valgforsker Aarebrot til avisen.

 

Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.