Haugesunds AvisPuls
IN ROCK: Deep Purple laget rockeshow i Haugesund sentrum i går kveld. Fra venstre Ian Paice trommer, Ian Gillan vokal, keyboardist Dan Airy og Steve Morse på gitar.
Haugesund: Dere er fantastiske! Vi skal få en flott kveld sammen, skriker Ian Gillan fra scenekanten, etter å ha fyrt løs kveldens første klassiker. «A Strange Kind of Woman» blir applaudert av et brøl fra nær 6.000 struper med påfølgende veivende armer. Hardrock-folket ønsker Deep Purple velkommen til Haugesund på godt, gammelt rockevis: Av full ølhals. Takknemlige og forventningsfulle. For i går var det rock, fest og watt nok til å fylle hele Karmsundgata. Det var lyd i sentrum.
En overvekt av muskuløse menn i 45-årsalderen hadde innfunnet seg i festivalteltet. En viss rånestemning lå under duken. Stordingene Bite åpnet kvelden, før coverbandet Ten Tons fra Haugesund varmet rockehjertene med låter fra Bryan Adams, AC/DC og Guns n'Roses. Ten Tons-vokalist Hallgeir Johansen hadde i likhet med sin mer kjente kollega Ian Gillian flere fans i salen. Johansens to sønner var «ready to rock».
Jeg har hørt mye på Deep Purple, og jeg kan spille «Smoke on the Water»-riffet på gitar. Men pappa er best, synes Daniel D. Johansen (13). Daniel hadde fått med seg lillebror Jone (12) og mamma Evy Dahle på konsert. Nesten helt foran scenen. Kjempeblide og fornøyde i trengselen.
Det er lenge siden en konserthappening i Haugesund har samlet flere betalende enn på gårsdagens møte med millionselgende Deep Purple. Plater som «In Rock», «Machine Head» og «Made in Japan» har sikret britene en soleklar plass i rockhistoriebøkene. Et kapittel som gjør at folk tar turen fra Romania til Haugesund for å få blåst ut ørevoks.
Jeg har vært fan i 25 år, men aldri fått sjansen til å se dem live før i kveld. Deep Purple er rett og slett unike. Jeg forventer meg absolutt alt, og blir glad hvis jeg får høre «Child in Time» og «When a Blind Man Cry», hevder Ion Moraru fra Romania. Rumeneren tar av seg sin gamle T-skjorte, til fordel for en ny Deep Purple-trøye han handler med seg fra salgsboden på Flotmyr-området.
250 kroner. Helt klart verdt det, smier Moraru, som ikke var alene med å ta turen til byen. Folk kom fra hele landet.
Jeg ble hekta på Deep Purple etter å ha hørt søsteren min spille «Smoke on the Water». Jeg lærte meg å spille gitar med en gang, forteller Jarle Thoresen fra Sandnes oppglødd. 11-åringen er på sin aller første rockekonsert sammen med pappa Rune Thoresen. Far og sønn med ørepropper og sterke bånd til Deep Purple.
Jeg har vært fan siden ungdommen. Dette blir stort, mener Rune Johansen, som sammen med sønn har låtene «Highway Star» og «Speed King» på favorittlisten.
Deep Purple entret scenen i teltet nøyaktig klokken 22. Vokalist Ian Gillian passe sleazy i uskyldshvitt, langt hår og med sin karakteristiske stemme i behold. Bevegelig og tent. Gitarriffene og soloene er laget for storformat og mye folk til stede, og publikum kunne helt sikkert slippe alle hemninger løs til klassiker etter klassiker.
roar.e.jacobsen@haugesunds-avis.no
Ion Moraru fra Romania til Haugesund
IN ROCK: Deep Purple laget rockeshow i Haugesund sentrum i går kveld. Fra venstre Ian Paice trommer, Ian Gillan vokal, keyboardist Dan Airy og Steve Morse på gitar.
LEGENDE: Legendariske Ian Gillan i Deep Purple i fint driv på Flotmyr.
Publisert lørdag 21. mai 2005 kl. 00:00.
Sist oppdatert lørdag 21. mai 2005 kl. 00:01.
Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.
Ut24
Her kan du planlegge fritiden din.
Mitt Haugesund
Les hele reportasjeserien her.
Innsida.no
Lokalavisa i Sunnhordland.
TV-Guiden
Planlegg tv-kvelden!
– Kanonbra festmusikk
Feststemte Vassendgutane holder koken. De lager musikk som folk liker og skaper liv på Byscenen en fredag kveld.
Huleboer i 30 år
Sverre Nøkling ønsket seg et enkelt liv i ett med naturen. Nå har han vært hule-boer på høyfjellet på Haukeli i 30 år. I dag får du historien på kino i Haugesund og Odda.
Mann over ord
Karl Ove Knausgård
«Min kamp. Fjerde bok»
Forlaget Oktober 2010
475 sider
Ekstra med Heine Totland
Søndag blir det ekstrakonsert med Heine Totland, og på Radio 102 kan du høre hva som fikk han til å kreve en Fender Stratocaster gitar.
Få tilsendt linken i en tekstmelding på mobilen din
Ditt mobilnummer:
