Terningkast 4

Dyster, men velfortalt

Inger Wolf «Frost og aske» Oversatt av Lars Lenth Kagge forlag Kriminalroman 281 sider

Annonse

BOK: Dyster. Iskald. Ond. Men velfortalt. Inger Wolfs tredje kriminalroman på norsk, «Frost og aske», fortjener disse adjektivene.

Del på Facebook

Midt under en snøstorm blir en åtte år gammel gutt funnet død i elven Giber ikke langt fra Århus. Etterforskningen peker i flere retninger og etter hvert blir en 30 år gammel drukningsulykke i samme elven mer og mer sentral.

Den idylliske landsbyen Mårslet opplever et mareritt. Mens vinter og kulde spiser seg inn både i byen og i førstebetjent Daniel Trokic og hans medhjelpere. Åtteåringen som er blitt kvalt har også store brannskader.

Etterforskningen avdekker rystende forhold i landsbyen, og det viser seg etter hvert at drapet har en langt mer komplisert løsning enn man fra starten aner.

Wolfs to første kriminalromaner «Sidespring» og «Sort sensommer» har fått gode mottakelser av kritikere både i hjemlandet Danmark og Norge. Det fortjener også «Frost og aske», selv om historien er mørk og dyster og påkaller frost heller enn varme.

Wolf skildrer miljøet og personene med varme til tross for deres iskalde virkelighet. Historien og løsningen virker troverdige. Inger Wolf tyr heller ikke til de store ordene, men skriver kort og rasjonelt.

Romanen får en ikke til å hoppe i stolen eller fryse på ryggen av spenning, men handlingene bygger opp mot et hett klimaks.


 

 

Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.