KOMMER:

KOMMER: : Brian Cox, her på plass i omgivelser passende en sjøulk som Wally i «Wide Blue Yonder», kommer til Filmfestivalen. (FOTO: WBY-productions)

Gjør klart for Mr. Brian Cox

Haugesundsvennen, Hollywood-stjernen og Shakespeare-tolkeren Brian Cox er klar for Filmfestival og «Wide Blue Yonder»-premiere den 19. august.

FAUN: Forrige gang Brian Cox var i Haugesund mottok han festivalens hederstegn «Spillende faun» av Fritz Røed. Foto: martin bruvoll

SCENE: Ingrid Bolsø Berdal, Kåre Conradi, Brian Cox, og i kisten for anledningen Bjørg Veland. Foto: Filmweb

Annonse

FILMFESTIVAL: – Brian Cox blir i Haugesund fra onsdag til lørdag, opplyser Den norske filmfestivalens presseansvarlige Nina Bræin.

Den skotske skuespilleren, kjent fra storfilmer som «Zodiac», «Manhunter», «Braveheart», «X2», «X-Men United», «Red og filmene om Jason Bourne, kommer for å markere verdenspremieren på «Wide Blue Yonder» hvor han spiller hovedrollen som sjøulken Wally.

«Wide Blue Yonder» er en go’følelse film om en sjarmerende gammel skurk som vil holde sitt løfte til en avdød romkamerat og begrave ham i havet.

En stram og gjerrig bestyrerinne (Hege Schøyen), og lett undertrykte eldre beboere, (George Fox og Lauren Bacall) er ikke til all verdens hjelp, men studenten Nina (Ingrid Bolsø Berdal) og hennes kjæreste spilt av Kåre Conradi, er mindre skuggeredde og trår til.

Filmen som ble spilt inn i Haugesund og omegn sommeren 2007, har hatt en trang økonomisk fødsel, men 19. august kl. 19 sprettes champagnen.

Fyller Edda 1

– Filmen vises på dag to av New Nordic Films noe som betyr at mange utenlandske filmfolk får se den, sier Gunnar Johan Løvvik som er svært glad for at Brian Cox kommer, direkte fra Los Angeles, til verdenspremieren.

– Foruten pressefolk og deltakere på det nordiske filmmarkedet New Nordic Films, satser vi på å nå fleste mulig av de lokale som stilte som statister og på andre måter hadde en fot innenfor filminnspillingen i 2007. Edda 1 har kun 530 plasser, men vi fyller opp så langt det er forsvarlig, lover filmfestivalsjefen.

Berrdl leder Amanda

Foruten Brian Cox, håper Gunnar Johan Løvvik at Kåre Conradi, Elsa Lystad, Hege Schøyen og selvsagt Ingrid Bolsø Berdal vil være til stede i Edda 1 og på festen etterpå.

– Ingrid Bolsø Berdal skal jo også lede Amanda-showet, så hun er aktuell på flere måter i år, sier Løvvik. «Wide Blue Yonder» skal også vises i slutten av Den norske filmfestivalens hovedprogram som løper fra 21. til 26. august.

 

Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.