Griegs slitestyrke
Edvard Grieg:
Musikk for strykeorkester,
Holberg-suite, etc.
Malmö Symfoniorkester
Dir. Bjarte Engeset Naxos
Del på Facebook
Umiskjennelig særpreg.
CD: «Våren» kan saktens være passende om høsten. Den såkalte elegiske melodien fra 1880 står på mange måter som eksempel på Edvard Griegs genialitet: Kobling av europeisk orkestertradisjon og norske folketonetemaer. Idérikdom og overskudd.
Det samme kan sies om de andre stykkene på Bjarte Engesets og Malmö Symfoniorkesters nye bidrag i Grieg-serien på Naxos. Ikke minst: En overstrømmende melodiøsitet i samspill med velklingende passasjer som tross hyppige framførelser merkelig nok ikke preges av slitasje.
Holberg-suiten, for eksempel, en nesten forslitt samling kortsatser, som her framføres som om den var en nyoppdaget blomstereng dypt inne i skogen.
Grieg er ikke gjennomborende menneskelig som Brahms, overveldende som Beethoven eller sofistikert som Mahler. Men han kunne som få andre få fram det store i det lille. Gi musikken et umiskjennelig særpreg, det enkelte betegner som «typisk norskklingende», som er Griegs bumerke og slitestyrke.
Engeset kjemper mot en haug andre innspillinger. Uten å revolusjonere, betoner han detaljer og gjør musikken mer gjennomsiktig enn vanlig. Malmö Symfoniorkester er så å si på hjemmebane; skjønner kodene og spiller Grieg som om han var deres egen.
Anmeldt av Arnstein Olaisen