SIRKUSGRIBB: Gribben Kyra og eier dukker opp hos Cirkus Arnardo. FOTO: ALFRED AASE
Jevnt fra Arnardo
Her kan du lese anmeldese og se bildeserie.
Frakkagjerd
Cirkus Arnardo
Varighet: Nær to timer
Publikum: Ca. 250
SIRKUS: Tradisjonelle sirkusforestillinger med hunder og elefanter blir kanskje ikke bedre enn det Cirkus Arnardo presenterer i år. Sjeldent virkelig spektakulært, men heller aldri reelt kjedelig. Sirkus er sirkus. En annen verden.
I går kveld var Frakkagjerd første stopp på Arnardo sin ukelange turné her i distriktet.
Så bestemor, det er bare til å sale hesten og ri inn i manesjen med barnebarn og hele gjengen.
Men først, sirkusbransjen kan presentasjon. På forhånd sender sirkusorganisasjonen ut noen feite pressemapper til media – med bilder, tekst og historier – og selv om levende sirkus er imponerende, kan forestillingen sjelden måle seg med de fancy mappene.
Sirkusteltet er ikke like glamorøst.
Cirkus Arnardo har litt av hvert av det vi forventer på programmet. Første akt er snilt og greit, mens det strammer seg litt mer til etter pausen. Forestillingens eneste sexy nummer står en kvinnelig rokkering-artist for. Skarpt.
Arnardo har mange akrobatiske nummer, og selv om de balanserer høyt under taket blir det aldri farlig. Artistene har sikkerhetstau og det er ingen grunn til å få hjertet i halsen. Et par sjonglører bommet med opplegget i går; et minstekrav er at artistene kan sine saker til fingerspissene.
Tre elefanter gjorde sitt inntog, alltid like gøy den stunden det tar, en del fugler – mange fikk for første gang sett en levende gribb. Det var lite med den, men den var nå der. Gummimann, klovner og et sjarmerende og humoristisk klesskiftenummer.
To kjappe timer med Cirkus Arnardo, altså. Grei skuring, men uten en virkelig gysare av et nummer.
Cirkus Arnardo har fortløpende gjestespill i Ølen, Etne, Åkrehamn og i Haugesund.
Anmeldt av Roar Eskild Jacobsen