Han har vunnet flere priser for fagottspillet sitt, og var P2-solisten i 2007. Nå kommer Audun Halvorsen hjem for å være solist med Nord-Rogaland symfoniorkester.
Klassisk start
Audun Halvorsen åpner det musikalske året i Festiviteten.
Rikke Westerlund Lie er aktuell med en rolle i Pål Jackmans film "Jernanger", sammen med blant andre Bjørn Sundquist og Pål Sverre Valheim Hagen. Og som danser i Festiviteten.
HAUGESUND: Halvorsen (29), som er kalt en fagottbegavelse av de sjeldne, er nå solist ved Danmarks Radio symfoniorkester i København, og hadde tidligere den samme rollen i Rotterdamfilharmonien.
Han kommer hjem for å spille på nyttårskonserten til Nord-Rogaland symfoniorkester den 24. januar.
Der blant andre danseren Rikke Westerlund Lie (22) framfører sin egen dans til Olav Bergs fagottsolostykke "Vertigo".
Solist
Halvorsen er oppvokst i Haugesund og Karmøy, og debuterte med Norrköping symfoniorkester i 2001.
Siden har han spilt med en rekke orkestre, blant annet London Symphony Orchestra, NDR Symphony Orchestra Hamburg, Oslo Filharmonien, Sveriges Radios Symfoniorkester og Bergen Filharmoniske Orkester.
På programmet den 24. står blant annet Händels "La Rejouissance" fra Fyrverkerimusikk, Khachaturias "Sabeldans", Haydns 2. sats fra Klokkesymfoniene, Crusell: "Concertino for fagott og orkester2, Grieg: "Dovregubbens hall" og Cole Porter: "Don't Fence Me In".
Elever fra danselinja på Skeisvang bidrar også på konserten.
Bergensbesøk
6. februar kommer Bergenfilharmonien til Festiviteten, med dirigent Edward Gardner. Gardner er dirigent for den engelsk nasjonaloperaen. Tema for kvelden er "Franske impresjoner", og den kanadiske sopranen Barbara Hannigan er solist på Henry Dutilleux "Korrespondanse for sopran og orkester". Ellers står Debussy og Johannes Brahms på programmet.