Annonse

Søk

Hvor vil du søke?

+ Innhold A-Å

Skyter film i Haugesund

VIL LAGE FILM: – Vi trenger et hus til filmopptak, sier produsent John Cairns (til venstre) og regis

VIL LAGE FILM: – Vi trenger et hus til filmopptak, sier produsent John Cairns (til venstre) og regissør Robert Young. Gunnar Johan Løvvik guider dem rundt i byen.


  • Del på nettet
  • Tips en venn via epost
  • Skriv ut

Tips oss »

Komedie med norske skuespillere, internasjonale stjerner og engelsk tale skal spilles inn i Haugesund. Filmpremiere: Neste år i Cannes og Haugesund.

HAUGESUND: – Filmen blir laget. Det er hundre prosent sikkert. Vi ser etter et større privathus vi kan leie for fire uker. Der skal deler av handlingen foregå, forteller produsent John Cairns i Parkland Films.
Fram til lørdag er han og regissør Robert William Young i Haugesund og ser etter opptakssteder. De to har allerede knyttet kontakter med lokale investorer, blant andre det nystartet produksjonsselskapet Buenas til Nina Lill Veste og Håkon Karoliussen. Cairns spiller også på lag med Bjørg Veland.

Opptak i august

– Dette er starten på at Haugesund ikke bare er filmby, men et sted der film kan produseres, sier kultursjef Gunnar Johan Løvvik.
Han møtte Cairns under filmfestivalen i Berlin tidligere i år. Briten traff også Vigdis Lian fra Norsk Filminstitutt.
– Ja visst hilste jeg på Ane Torp Dahl i Berlin, sier John Cairns.
Filmen heter «Wide Blue Yonder» og får premiere i Cannes 2007. Meningen er at opptaktene skal skje i etterkant av Den norske Filmfestivalen. Dermed regner filmfolkene med å få ekstra blest om prosjektet.
– Selv om filmen er norsk, blir det en internasjonal produksjon laget i Haugesund. Opprinnelig hadde vi tenkt å gjøre opptaktene i Irland, eller andre steder på De britiske øyene. Men nå har vi falt for Haugesund og Vestlandet.

Kjente skuespillere

Cairns lover at hovedrollene går til to internasjonalt kjente skuespillere; en fra USA og en brite. Hvem det blir vil ikke produsenten ut med nå. Cairns og hans norske samarbeidspartnere vil jakte på norske aktører. Av i alt 30 roller er sju-åtte større.
– Filmen bygger på et skuespill. To sjømenn bor på et privat aldershjem. De har lovet hverandre at når den ene dør, skal han begraves i havet i kiste. En dramakomedie om vennskap, integritet og med mye humor, forteller Cairns.
Han trenger et større hus, med svær hage rundt. Noen av rommene skal brukes i filmen. De bør være romslige. Løvvik er nå på intens jakt etter et egnet sted i Haugesund eller på Haugalandet. Lesere av Haugesunds Avis oppfordres til å ta kontakt med Løvvik.
– Huseierne vil bli invitert til premieren i Cannes neste år, lover John Cairns. Om huset ligger nær sjøen er det en fordel, men ikke et must. Et mindre kystsamfunn skal befolkes av nordmenn der det snakkes norsk.

Budsjett 30 mill.

En kirkegård, krematorium, et gammelt sjømannshjem er noe av det filmfolkene trenger. I går tok Løvvik med Cairns til Staalehuset, Skåre kirke og andre steder i byen.
– Vi har hatt møte med Henderson-gruppen om innkvartering og støtte. Økonomien er ikke helt på plass, men filmen har et budsjett på ca. 35-40 mill. kroner, sier produsenten.
Til sammenligning koster en vanlig norsk film rundt 20 millioner kroner. Teatersjef Birgit Amalie Nilssen er positiv til prosjektet.
– Veldig viktig at Haugesund blir en by der det også skapes film. Kan gi gode muligheter for skuespillere, sier Nilssen.

Publisert fredag 10. mars 2006 kl. 00:00.
Sist oppdatert fredag 10. mars 2006 kl. 07:53.

Les Haugesunds Avis som ePaper eller bestill papirutgaven.

Annonse

Avslutning av Filmfestivalen

Se flere videoer

Snarveier

Ut24 Ut24

Planlegg fritiden din.

TV-Guiden TV-Guiden

Dette bør du få med deg.

Kort og konsis indie

Eit av dei mest spanande indiebanda i Noreg.

+ Mer musikk

En smule hvileskjær

Frode Øverli: «Eliteserien 7»

+ Mer bøker

birigit amalie Flytter til Oslo

Teatersjef Birgit Amalie Nilssen drar til hovedstaden for faglig påfyll. Haugesund Teater håper oppholdet vil betale seg i programmet for neste år.

+ Mer scene

Annonse