Stort om smått
Olav H. Hauge
«Dagbok 1924–1994 – i utval»
Samlaget 2011
316 sider
Del på Facebook
Høyt refleksjonsnivå.
bok: Olav H. Hauge kunne kunsten å se det betydelige i det tilsynelatende irrelevante. Filosofere over hverdagens gjøremål, gjenstander og jordbruk. Men også litteratur, kultur og livets store spørsmål.
Lyrikeren fra Ulvik i Hardanger er gjennom sin poesi blitt kjent som en eksponent for det konkrete, i korthugde dikt avskrelt alt andre lyrikere måtte tillate seg av romantisert sublimitet og snikksnakk.
Sånn er det også i dagboknotatene. Stilen er fri for pjatt. Hauge skrev dagbok fra han var 15 år til han døde i 1994. Over 4.000 sider totalt.
Hvis dette er litt i overkant, er utgivelsen av utvalgte deler over 316 sider å anbefale.
Uten å vite om det som er tatt med i kortversjonen er det mest interessante, er det ingen tvil om at den gir et mer enn godt bilde av en personlighet som mestret ordets kunst og etterlot seg tekst som fortjener å leses.
Noe fragmentert her, men likevel.
Når du går gjennom nedtegnelsene fra dette tenkende mennesket, får du følelsen av at Hauge skrev ned bruddstykkene fra sine daglige betraktninger og gjøremål med tanke på at noen skulle lese dem og registrere en form for relevans. Langt flere enn bare ham selv.
De har da også et refleksjonsnivå og en dybde som gjør dem verd fordypning for alle med interesse for andres inn- og utfall og tankebaner.
Anmeldt av Arnstein Olaisen