Mor og far: Røde krøller og Elvis-sveis, Anne Signe Isdahl Kallevik har gitt andeparet et anstrøk av glamour.
Tryller med farger og form
Glitrende fiskehoder, majestetiske fuglemasker og viltre parykker. Maskemakerne er snart klar for "Honk!"
For kjappe skift: Lærling Kristina Sørensen har tålmodig forvandlet strømpebukser til fiskehoder med neonfargede munner.
I form: To ganger til dagen mens "Honk!" spilles skal Kristine Gausvik bake nye nesemasker til skuespillerne.
Haugesund: Hvordan skal vi kunne forvandle små barn fra fugler til fisker på en-to-tre? Vi lager fiskehoder av strømpebukser. Så er det bare å tre dem over hodene på dem. De klarer fint å se gjennom maskene, forklarer maskøren, parykkmakeren og frisøren Anne Signe Isdahl Kallevik.
Fiskene er en del av musikalen "Honk!", og ennå henger de glitrende maskene med neonfargede kyssemunner til tørk på hver sitt oppblåste ballonghode i verkstedet til skaperen. Men ganske så snart skal de flytte inn i Festiviteten sammen med alle fuglemaskene, parykkene og nebbene som skal til for at store og små skuespillere skal forvandles fra mennesker til dyr.
Isdahl Kallevik og de to medarbeiderne, Kristine Gausvik og lærlingen Kristina Sørensen har hatt mye å gjøre. Hver av de 36 forestillingene krever minst fire forskjellige spesialneser til hver av hovedrolleinnehaverne.
Nybakte nebb
Alt skal gå så fort, vi må forvandle folk fra and til katt og tilbake til and igjen på rekordtid. Da har vi ikke tid til annet enn å rive av nebbene. Skal de sitte bra og være fine å se på må de være nybakte hver dag.
For det er nettopp det andenebbene og kattenesen er. Nybakt i gelatin eller varmvoks i spesialformene laget etter mønster av hver skuespiller. Isdahl Kallevik har ingen problemer med å kjenne igjen nebbene til hvert enkelt, selv om de ligger i en uryddig haug i spesialbokser i kjøkkenskapet hennes.
Dette er Elsa (Aanensen) sin, denne tilhører Sindre (Postholm), denne er Bjørn André (Widvey) sin.
Først tar hun et avtrykk av ansiktet, deretter tar hun en kopi, og støper den i armert gips.
Elvis
Masse arbeid for å få det skikkelig. Dessuten må vi være forsiktige når vi tar avstøpninger av ansiktene til folk. Vi stenger dem jo helt inne. Det er ikke uten grunn at førstehjelp er en naturlig del av utdannelsen vår.
Men "Honk!" er ikke bare myke nebb og masker. Nøye planlagt sminke er like viktig, og uttrykksfulle parykker alle laget av ekte hår.
Andemor og andefar skal bli ekstra fine. Skikkelig røde parykker, andefar verdig en prins eller Elvis.
Tidligere i høst var det Vamp-musikalen som gjaldt.
Jeg var med fram til og med premieren. Nå klarer de seg selv, vi har utstyrt dem med varmruller og egne sminkekurver.
Selv skal hun konsentrere seg om andedammen. To timer minst tar det å få alt klart til teppet går opp. Så er det bare å springe resten av kvelden.
21. oktober er det slutt. Da skal jeg og jentene lage parykker og sminkeplaner til en oppsetning i Nord-Trøndelag. Vi jobber for hele landet.
elisiv.hauge.nilsen[AT]haugesunds-avis.no