Visste du at Julenissen har en spesiell hjelper i Haugesund? Nærmere bestemt i Skåredalen?
Til vanlig jobber Stian Sørensen (41) i ambulansetjenesten til Helse Fonna. Men på julaften har han en helt spesiell oppgave.
Da er Stian nissens vikar på Haugesund sjukehus, og sørger for at store og små får et julete besøk og en gave.
– Stian går rundt på sykehuset og deler ut gaver for å glede de mange ansatte og syke barna som ikke får feire jul hjemme denne dagen. Dette blir satt stor pris på av alle, forteller en av dem som har nominert Stian til et av årets Julehjerter.
Jobben som julenisse starter ikke den 24.12. Nissen må jo ha noe å gi bort.
– For å få til dette har han spurt butikker i nærområdet om de ønsker å være med og sponse dette fine prosjektet, noe som har blitt positivt mottatt. Varene blir hentet, sortert og pakket inn hjemme med nissemor og hjelper.
– På julaften er bilen full av godsaker og presanger som skal deles ut. I gangen runger det med julemusikk, da vet alle at det er sykehusnissen som kommer, heter det.
– Stian er veldig engasjert i all frivillighet, og har vært mange år som frivillig i Røde Kors i Haugesund. I år er det tiende året Stian er frivillig julenisse på Haugesund sjukehus, og samler inn gaver til barn og ansatte sammen med sin familie. Vi synes Stian fortjener et julehjerte.