Færre kommuner skal bosette flyktninger

Artikkelen er over 1 år gammel

Til neste år vil 210 kommuner bosette til sammen 4 400 flyktninger, melder Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi). 150 av disse er enslige mindreårige.

DEL

FLYKNINGER: Antallet er langt færre enn de to siste rekordårene, hvor det er blitt bosatt over 26 000 flyktninger til sammen. Den store nedgangen i antallet som skal bosettes, skyldes at det kommer færre asylsøkere til Norge.

– Som en følge av de lave asylankomstene vil kun halvparten av kommunene som bosetter flyktninger i år, bli bedt om å bosette flyktninger i 2018. De som blir bedt om å ta imot flyktninger, vil også få langt færre enn de har gjort de siste par årene, sier Libe Rieber-Mohn, direktør i IMDi i en pressemelding.

Statlig sektor og kommunesektoren har blitt enige om håndteringen av det lavere behovet for bosetting av flyktninger. IMDi og KS har fordelt flyktningene på kommunenivå.

Ved utgangen av oktober i år var det kommet 3.236 asylsøkere til Norge. Over halvparten av disse er fra Eritrea og Syria.

Ifølge Rieber-Mohn så er integreringen avhengig av at kommunene jobber for å øke kvaliteten på arbeidet med å integrere nyankomne flyktninger.

– Flere flyktninger må i arbeid, bli økonomisk selvstendige og integreres i lokalsamfunnet. De kommunene som har forutsetninger for å gjøre en god jobb, er prioritert i fordelingen av flyktninger i 2018, mener Rieber-Mohn.

Oversikt over IMDis anmodninger til kommunene om bosetting av flyktninger i 2018

kommuneFylkeBosatte i  2016Anmodning 2017Vedtak 2017Anmodning 2018
 UtsiraRogaland5000
 KvitsøyRogaland0000
 BoknRogaland0000
 ForsandRogaland1410100
 HjelmelandRogaland1710100
 BjerkreimRogaland1210100
 FinnøyRogaland1810100
 LundRogaland10101010
SokndalRogaland101000
SuldalRogaland2415150
SaudaRogaland3215150
RennesøyRogaland1920100
 VindafjordRogaland3420010
RandabergRogaland60404010
TysværRogaland31202010
GjesdalRogaland54353510
StrandRogaland51303010
EigersundRogaland43353510
TimeRogaland45404010
Rogaland47404010
KleppRogaland49404010
SolaRogaland29454015
HaugesundRogaland102757525
KarmøyRogaland7575030
SandnesRogaland14214514560
StavangerRogaland337285285120
  12601035915350
kommuneFylkeBosatte i  2016Anmodning 2017Vedtak 2017Anmodning 2018
ModalenHordaland 12500
FedjeHordaland 126100
EidfjordHordaland 0550
GranvinHordaland 0000
JondalHordaland 111000
UlvikHordaland 101060
MasfjordenHordaland 1410100
 SamnangerHordaland 16000
 TysnesHordaland 19770
AustrheimHordaland 1510100
FitjarHordaland 18880
 UllensvangHordaland 2720200
FusaHordaland 1717200
VaksdalHordaland 3212200
EtneHordaland 1615150
1259 ØygardenHordaland 10880
RadøyHordaland 2020010
AustevollHordaland 9101010
SveioHordaland 19132010
OddaHordaland 14101510
SundHordaland 1422010
MelandHordaland 2623010
OsterøyHordaland 17202010
KvamHordaland 3220010
BømloHordaland 6042015
KvinnheradHordaland 45303010
VossHordaland 5132015
LindåsHordaland 43356320
StordHordaland 60484815
Os (Hord.)Hordaland 42404015
FjellHordaland 5535020
AskøyHordaland 6765030
BergenHordaland 6366100200
  14391218385420

Artikkeltags