HAUGESUND/KARMØY: Ifølge arrangørene i Haugesund Sentrum var opp mot 10.000 julestemningssøkende haugalendinger med under torsdagens tenning av julegatene og åpningen av julemarkedet på Rådhusplassen i Haugesund.

Anslaget i Kopervik var rundt 3.000.

LES OGSÅ: I dag åpner julegata i sentrum

Haugalendinger liker sine julegateåpninger.

Haugesund

Før fakkeltoget gikk gjennom Haraldsgata i retning Rådhusplassen, var det underholdning på Bytunet med Haugesund barne- og ungdomsteater og Vicky, kjent fra Melodi Grand Prix Junior.

Og publikummere som bidro med innslag. Som Anbjørg S. Eriksen (8) som fortalte en vits.

- Jeg hørte vitsen på Barne-tv. Der er det en postkasse hvor mange sender inn vitser.

- Hva synes du om julegateåpningen?

- Kjekt å være med på den. Det er nesten som jul her, sier hun.

Ordfører Petter Sten jr. og datteren Birgitte tente lysene på treet på Bytunet og julegranen på Rådhusplassen. Der var Erik Solbakken fra NRK var det store trekkplasteret.

Kopervik

 Idet årets fakkeltog lyste opp Kopervik sentrum klokken 17 i går, strømmet karmøybuen ut i julegaten.

Og da Asbjørnsdotter Haugvaldstad i Byen vår Kopervik debuterte som julegateåpner like etter, var det nærmere 3.000 mennesker under de nytente gatelysene.

- Jeg elsker julen, forteller hun og innrømmer at det var ekstra stas å få debutere som åpner av julegaten.

Hun hadde på forhånd lovet snø da julegaten i Kopervik åpnet i går.

Noen få snøfnugg kom da også, men menneskene var i suverent flertall.

Les mer fra begge julegateåpningene i fredagens Haugesunds Avis.