Her er de nominerte til årets Amanda

PROGRAMLEDER: Odd Magnus Williamson leder årets Amandaprisutdeling fra Festiviteten.

PROGRAMLEDER: Odd Magnus Williamson leder årets Amandaprisutdeling fra Festiviteten.

Amandakomiteen har nominert folk og film til årets Amandaprisutdeling i Haugesund i august. Utdelingen skjer i Festiviteten.

DEL

HAUGESUND: Selve prisutdelingen i Haugesund ledes av Odd Magnus Williamson fredag 14. august, mens NRK viser sendingen med studio på Marienlyst.

Her er de nominerte:

Beste norske kinofilm:

«Barn» (regi Dag Johan Haugerud, produsent Yngve Sæther)

«Håp» (regi Maria Sødahl, produsent Thomas Robsahm)

«Selvportrett» (regi Katja Høgset og Espen Wallin, regi og produsent Margreth Olin)

Beste regi:

Dag Johan Haugerud for «Barn»

Jorunn Myklebust Syversen for «Disco»

Maria Sødahl for «Håp»

Beste mannlige skuespiller:

Jan Gunnar Røise for «Barn»

Herbert Nordrum for «Fjols til fjells»

Stellan Skarsgård for «Håp»

Beste kvinnelige skuespiller:

Henriette Steenstrup for «Barn»

Josefine Frida for «Disco»

Andrea Bræin Hovig for «Håp»

Beste mannlige birolle:

Jonatan Rodriguez for «Alle utlendinger har lukka gardiner»

Thorbjørn Harr for «Barn»

Alexander Scheer for «Spionen»

Beste kvinnelige birolle:

Yngvild Støen Grotmol for «Alle utlendinger har lukka gardiner»

Gjertrud L. Jynge for «Håp»

Ingvild Holthe Bygdnes for «Tunnelen»

Beste barnefilm:

«Askeladden – I Soria Moria slott» (regi Mikkel Brænne Sandemose, produsent Åshild Ramborg og Synnøve Hørsdal)

«Flukten over grensen» (regi Johanne Helgeland, produsent Cornelia Boysen)

«Kaptein Sabeltann og den magiske diamant» (regi Rasmus A. Sivertsen og Marit Moum Aune, produsent Heidi Palm Sandberg, Eirik Smidesang Slåen og Ove Heiborg)

Beste dokumentarfilm:

«Alt det jeg er» (regi Tone Grøttjord-Glenne, produsent Anita Rehoff Larsen)

«iHuman» (regi Tonje Hessen Schei, produsent Jonathan Borge Lie)

«Selvportrett» (regi Katja Høgset og Espen Wallin, regi og produsent Margreth Olin)

Beste filmmanus:

Dag Johan Haugerud for «Barn»

Maria Sødahl for «Håp»

Maja Lunde for «Flukten over grensen»

Beste utenlandske kinofilm:

Joker, (regi Todd Phillips, distributør SF Studios Norway)

Once Upon a Time… In Hollywood (regi Quentin Tarantino, distributør SF Studios Norway)

Parasitt (regi Bong Joon-ho, distributør Arthaus)

Beste kortfilm:

De berørte (produsent Stine Blichfeldt, regi Rikke Gregersen

The Manila Lover (produsent Lotte Sandbu og Nina Barbosa Blad, regi Johanna Pyykkö)

Menneskets opprinnelse (produsent Merete Korsberg, regi Pjotr Sapegin)

Beste originalmusikk:

Ginge Anvik for «Askeladden – I Soria Moria slott»

Peder Kjellsby og Arnaud Fleurent-Didier for «Barn»

Marcus Paus for «Torden»

Stenberg for «Alle utlendinger har lukka gardiner»

Gisle Tveito for «Barn»

Svein-Ketil Bjøntegård og Johan Rasmus Pram for «Disco»


Artikkeltags

Kommentarer til denne saken