KARMØY: Torsdag ettermiddag ble hedersprisen «Karmøyfiskaren» delt ut for 28. gang.
Prisen gikk i år til Foreningen Gamle Skudeneshavn som i 50 år har jobbet på dugnad for å ta vare på den gamle bebyggelsen i Søragadå.
En som ikke var født da foreningen ble startet var Egil Sørbø. Den unge tømreren har bosatt seg i gamlebyen og har tatt over ledervervet i foreningen.
Viktig bidrag
Han ble derfor ropt opp på scenen da «Karmøyfiskaren» ble delt ut under åpningen av årets Skudefestival.
– Foreningen Gamle Skudeneshavn har siden oppstarten drevet opplysningsvirksomhet, motivering og praktisk arbeid som har bidratt sterkt til at byen er så godt bevart, fortalte banksjef Alf Inge Flokketvedt i Skudenes & Aakra Sparebank. De deler ut prisen som består av et diplom og 50.000 kroner i samarbeid med Haugesunds Avis og Karmøy kommune.
Sørbø forteller at prisen betyr mye for arbeidet som legges ned av beboerne i området.
– På vegne av alle beboere og huseiere i gamle Skudeneshavn vil jeg takke for prisen. Selv har jeg ikke fylt 30 år ennå og foreningen hadde 50-års jubileum i fjor. Jeg er på ingen måte den som skal ta æren for dette. Arbeidet har pågått i mange år, sier formannen.