Gå til sidens hovedinnhold

Brukte 300 kr på kjøpemat i stedet for matpakke

Artikkelen er over 5 år gammel

Varme, fristende pizzaboller trekker mange elever fra Karmsund videregående skole til Salhusvegen Hjemmebakeri. Da er det lett for skoleungdommen å svi av en del hundrelapper i uka.

HAUGESUND: Salhusvegen Hjemmebakeri ligger rett ved Karmsund videregående skole. Og da kommer naturligvis også en god del elever fra skolen innom bakeriet i lunsjen for å kjøpe seg en pizzabolle, kake eller andre godsaker.

Mange av elevene handler hver dag på dette bakeriet.

Ifølge de ansatte er tilstrømningen fra Karmsund i lunsjen svært viktig for bakeriet.

De ansatte sier også at det merkes tydelig i ferier at det da er mye roligere.

Sløste

Adrian Kvernenes Jakobsen, elev ved Karmsund, gikk tidligere hver dag på bakeriet.

Han brukte da 300 kroner i uka på lunsj, mens han nå går to-tre ganger i uka i stedet.

– Hvorfor går du ikke like ofte på bakeriet nå lenger?

– Jeg fant ut at jeg sløste så grusomt med penger at jeg stoppet.

Har med niste

Tidligere kjøpte han én til to pizzaboller hver dag, som kostet 30 kroner per bolle. Nå har han en mye billigere lunsj.

Han savner ikke tiden han kjøpte pizzabolle hver dag heller, fordi han nå har med seg gode skiver til skolen.

Han anbefaler å ta med skiver, siden man da sparer på å la være å handle hver eneste dag.

– Hvorfor handlet du lunsjen din på bakeriet før?

– På grunn av at det var godt, svarer han

Godt

Mathias Bjarnason handler fem-sju ganger i uka på bakeriet, og bruker cirka 100 kroner i uka der.

På bakeriet pleier han å kjøpe sjokolade, boller eller pizzabolle.

Mathias sier at han handler lunsjen sin også på bakeriet på grunn av at han synes det er godt, men at han kan komme på å ta med seg en skive til skolen iblant. I bakeriet strømmer det på med Karmsund-elever gjennom hele lunsjtiden.

Flere av elevene skryter spesielt av pizzabollene, og sier at det er det som trekker de fleste til bakeriet.

Pizzabollene er også det som har vært et stort savn for tidligere Karmsund-elever.

Elevene bruker mye penger i uka på bakeriet. De fleste sier de bruker over 100 kroner i uka.

For de fleste skoleelevene er skiver hjemmefra ikke særlig fristende, siden det er mer lettvint å handle lunsjen på bakeriet.

Kommentarer til denne saken