HAUGESUND: Tiltalte ankom Haugaland og Sunnhordland tingrett i 08.30-tiden mandag morgen. Han ble da kjørt ned i garasjen i en sølvgrå bil.
En time senere var retten satt. Etter å ha oppgitt personalia, fikk han spørsmål av tingrettsdommer Arne Vikse om han erkjenner straffskyld.
Han svarte da «ikke skyldig».
Tiltalte er ikledd en grå hettegenser, og sto med hendene foldet da Vikse leste opp tiltalebeslutningen. Han bekreftet at han er enslig og at han ikke har noen barn. Han oppga lastebilsjåfør som yrke.
Derfor skriver vi ikke hvem den tiltalte er
– Gruer seg
Gjennom rettssaken sitter han ved siden av sine to forsvarere, Stian Kristensen og Stian Trones Bråstein.
52-åringen ble pågrepet 1. september i fjor, og har sittet i varetekt siden. Han har hele tiden nektet for å ha noe med drapet å gjøre.
Det gjør han fortsatt, sa forsvarer Stian Kristensen på vei inn i rettssalen mandag morgen.
– Så gruer hans seg, men samtidig ser han fram til å komme i gang, når det først har blitt som det har blitt, sier Kristensen til NTB.
Langs denne populære turstien skjuler det seg en mørk historie
Aktor innleder
Resten av mandagen er satt av til aktors innledningsforedrag. Her vil påtalemyndigheten gi en oversikt over hvorfor tiltalen er tatt ut hvilke bevis som vil bli lagt fram under rettssaken.
Tirsdagen er satt av til tiltaltes frie forklaring.
Det er satt av åtte uker til saken i Haugaland og Sunnhordland tingrett.
Det er innkalt over 60 vitner og 12 sakkyndige. Det er varslet at deler av saken vil gå for lukkede dører.
Bevisoppgaven teller over 230 punkter med DNA-analyser, dokumenter, illustrasjoner, rapporter, journaler, dommer, brev og artikler.
Saken går som forsterket rett, med to fagdommere og tre meddommere.

Dette er planen i Tengs-rettssaken: Vil hente inn venner og lokale politifolk

Dette er mannen som er tiltalt for drapet på Birgitte Tengs